Binokulární dalekohled Bresser Pirsch ED 10x50
Zvětšení: 10x. Průměr čoček objektivu: 50mm
| ID výrobku | 82030 |
| Značka | Bresser GmbH, Německo |
| Záruka | 2 roky |
| EAN | 4007922074511 |
| Velikost balení (DxŠxV) | 17x13x5 cm |
| Přepravní hmotnost | 1.09 kg |
Binoculars in Bresser’s Pirsch ED series are even brighter and truer to colour than ever before.
Just like the high-quality all-round binoculars in the Pirsch series from Bresser, the Pirsch ED is also suitable for a wide variety of uses, whether travelling, hiking or hunting. Glasses wearers can enjoy maximum comfort thanks to Twist-Up eyecups, which are adjustable in three stages. The rubber armouring across the entire body of the binoculars ensures ease of handling. All Pirsch ED models come with a wide, comfortable carrying strap and a high-quality pouch.
ED glass These binoculars are equipped with high-performance ED glass to make colours brighter and the image truer to colour, as well as to prevent colour fringes.
Phase coating on the prisms The latest generation of phase coating gives you a higher contrast, higher resolution image than standard binoculars without coating. This allows you to view the nuances of the feathers and fur structures of animals more effectively. It is particularly beneficial in poor lighting conditions.
Dielectric coating on the prisms At dusk and in poor weather conditions, a dielectric coating is worth its weight in gold and allows more light into the prism. This gives a brighter, clearer image so that you can get more out of your observations in poor lighting conditions.
Argon shielding gas Argon is neither absorbed by water nor reacts with it. In addition, this high-performance gas retains its protective properties over a much wider range of temperatures than nitrogen. These argon-filled binoculars are suitable for more extreme conditions, and have a longer service life. The gas also prevents the lenses from fogging up from the inside.
Waterproof All Pirsch ED models are waterproof, so whatever the weather, you are well equipped and have no need to worry – even if your binoculars accidentally become submerged in water.
Key features:
- Compact, versatile binoculars
- High-performance ED glass for greater colour accuracy
- High-quality phase coating for bright, high-contrast images
- Waterproof and filled with argon to prevent fogging
- Rubber armouring
- Also ideal for people who wear glasses, +/-4 dioptre adjustment
The kit includes:
- Binoculars
- Nylon pouch with shoulder strap
- Wide, padded shoulder strap
- Protective lens cap
- Protective eyepiece cap
- Large lens cleaning cloth
- Instruction manual
| ID výrobku | 82030 |
| Značka | Bresser GmbH, Německo |
| Záruka | 2 roky |
| EAN | 4007922074511 |
| Velikost balení (DxŠxV) | 17x13x5 cm |
| Přepravní hmotnost | 1.09 kg |
| Typ hranolu | střechový |
| Průměr objektivu (apertura), mm | 50 |
| Materiál optiky | BaK-4, ED |
| Povrchová úprava čoček | dielektrická vrstva, fázové, nachový, vícenásobná antireflexní vrstva na všech optických prvcích |
| Povlaky hranolů | dielektrická vrstva |
| Faktor stmívání | 22.36 |
| Zorné pole, ° | 5.9 |
| Zorné pole, m/1000 m | 104 |
| Dioptrická korekce okuláru, dioptrií | ±4 |
| Dioptrická korekce okuláru | ✓ |
| Mezipupilární vzdálenost (IPD), mm | 57 — 76 |
| Zaostřování | středové |
| Očnice | zkroucení |
| Tělo | kov, polykarbonát |
| Barva konstrukce | šedá |
| Výplň těla | argon |
| Voděvzdornost | ✓ |
| Stupeň vlhkosti / vodní ochrana | IPx7 vodotěsný (ochrana proti vlivům při ponoření do hloubky menší než 1 m) |
| Rozsah provozní teploty, °C | -20...+50 |
| Velikost | klasické |
| Možnosti použití | lov a rybaření, cestovní, Pozorování ptáků |
| Pouzdro v sadě | ✓ |
| Obal/pouzdro v sadě | nylonové pouzdro |
| Další vlastnosti | konstrukce s pryžovým povlakem, očnice umožňují pozorování s brýlemi |
| Montáž na stativ | ✓ |
| Pouzdro/kufřík/taška v sadě | pouzdro |
Všechny nezbytné informace o binokulárních dalekohledech: zvětšení, oční reliéf, zorné pole, pozorované objekty a mnoho dalšího
Vše o binokulárních dalekohledech: číselné označení, zorné pole, výstupní pupila, optické hranoly, antireflexní ochrana, ostření
Vyberte si snadno binokulární dalekohled Levenhuk